Góry Sowie
Góry Sowie zajmują powierzchnię ok. 200 km², rozciągają się na długości 26 km. Są to góry bardzo zróżnicowane pod względem wysokości, najwyższy szczyt to Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Pozostałe szczyty Gór Sowich mają wysokość od 600–980 m n.p.m. W szczytowych partiach znajdują się ciekawe gniazda skalne. Punkty widokowe mieszczą się na wieżach widokowych, na skałkach lub na szczytowych polanach, czasami na zboczach - przede wszystkim w miejscach po wycięciu lasu. Góry te stanowią najstarszą część Sudetów.
Wieża widokowa
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie – wieża widokowa na najwyższym szczycie Gór Sowich. Miłośnicy górskich wędrówek i pięknych widoków będą zachwyceni. Możliwości dotarcia na Wielką Sowę jest wiele. W zależności od Państwa środka transportu i punktu startu, wycieczka może zająć od godziny do nawet kilku godzin.
Przy dobrej pogodzie z wieży na najwyższym szczycie gór Sowich (1015 m npm.) widać Śnieżkę i Ślężę. Wieża widokowa jest czynna codziennie, w tygodniu w godz. 9-18, a weekendy w godz. 10-19.
(Zdjęcie: Wikipedia)
Jezioro Bielawskie - najpiękniejszy zbiornik Gór Sowich
Sztuczny akwen wodny na terenie Bielawy o powierzchni 0,232 km kw. powstały w latach 70. XX wieku z konieczności zaopatrywania w wodę tutejsze zakłady włókiennicze.
Obecnie znane wśród turystów jako jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc w regionie wałbrzyskim. Doskonałe miejsce odpoczynku i rekreacji. Znajdą się tu piaszczyste plaże- jedna dzika, druga strzeżona, basen i wodny plac zabaw dla dzieci.
Lubiący aktywne spędzanie czasu mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, która oferuje kajaki, rowery wodne, sprzęt do windsurfingu. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą skorzystać z wakeparku. Nie zabrakło też boiska do koszykówki i siatkówki. W pobliżu jeziora znajduje się plac zabaw dla dzieci, siłownia na swieżym powietrzu, bary oraz pole kempingowe.Przez środek jeziora poprowadzono molo, którym możemy dostać się na wyspę, na której znajdują się wiaty z murowanymi grillami i ławeczkami.
Kiedy pogoda nie dopisuje można spacerować, biegać lub wybrać się na przejażdżkę rowerem po ścieżce znajdującej się na wale otaczającym jezioro. Można także zrelaksować się przy podświetlanej fontannie.
Spływ Pontonowy w Bardzie
Spokojny nurt, natura, śpiew ptaków – idealne miejsce na wypoczynek połączony z aktywnością fizyczną. Spływ pontonowy w Bardzie to zapierająca dech w piersiach przygoda na którą możesz się wybrać z całą rodziną lub znajomymi. Rzeka otoczona jest pięknymi łąkami u stóp Gór Bardzkich. Niekiedy można tam zobaczyć zwierzęta, które żyją w pobliskich lasach – dziki, sarny, lisy lub pasące się tam krowy. Spływ pontonowy/kajakowy w Bardzie w zależności od poziomu wody na rzece trwa od 2,5 do 3,5 godziny.
Podziemne miasto Osówka
Wykopane w okresie II wojny światowej dla nazistów przez więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Podziemna sieć tuneli i pomieszczeń – obiekt nieznanego przeznaczenia. Cel budowy był utrzymywany w tajemnicy, nikt do tej pory nie zna prawdziwego przeznaczenia tych prac. Został jedynie domysły.
Zwykła trasa ma 1200 metrów długości i usytuowana jest na kilku piętrach. Czas zwiedzania to około 60 minut. Dostępna jest również trasa ekstremalna, którą pokonuję się przy świetle latarek. Ciągnie się przez 1500 metrów i trwa około 70 minut.
Muzeum Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich
Ząbkowice Śląskie znane są nie tylko z Krzywej Wierzy, ale i Frankensteina. Dlaczego? Otóż aż do 1946 roku miasto zwane było właśnie Frankenstein. Oprócz tego historia miasta związana jest z samym doktorem Frankensteinem.
Co Ząbkowice Śląskie maja z nim wspólnego? Otóż zaskakująco dużo. W roku 1606 w mieście Frankenstein wybuchła epidemia dżumy. Większa część ludności zmarła.
O wywołanie zarazy oskarżono szajkę grabarzy. 200 lat później pisarka Marry Shelley w swojej książce stworzyła postać szalonego naukowca, który powołał do życia bezimiennego stwora. Co sprawiło, że postać tą nazwała Frankenstein? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w mrocznym laboratorium doktora Frankensteina w podziemiach muzeum. Laboratorium, znajdujące się w Izbie Pamiątek Regionalnych, to jedyne takie muzeum Frankensteina w Europie.
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy to największy drewniany kościół barokowy w Europie. Jest obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uznanym za jeden z 7 cudów Polski przez magazyn National Geographic. Jest także Pomnikiem Historii.
Na terenie otaczającym Kościół turyści mają możliwość zwiedzenia Domu Dzwonnika, w którym umieszczono wystawę poświęconą kościołowi luterańskiemu.
Najcenniejszymi elementami wystroju kościoła są: barokowa ambona oraz ołtarz główny z płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnia Wieczerzę. Niesamowite wrażenie robią także bardzo dobrze zachowane zabytkowe organy o 62 głosach.
Arboretum Wojsławice
Arboretum Wojsławice to ogród botaniczny znajdujący się w Wojsławicach koło Niemczy.
Jest znany z różnorodnej kolekcji drzew i krzewów , przyciągając odwiedzających zainteresowanych hortikulturą i naturą. Założony w 1811 r. oferuje malownicze otoczenie do spokojnych spacerów i edukacyjnych doświadczeń na temat życia roślinnego.
Zamek Grodno
Zamek Grodno znajduje się w miejscowości Zagórze Śląskie (24 km od Dzierżoniowa). Jest to średniowieczna warownia z XII wieku. W swojej historii był wielokrotnie przebudowany i rozbudowany m.in. w stylu gotyckim i renesansowym. Zamek pełnił funkcję obronne oraz rezydencjonalne przez wiele wieków na terenie ówczesnej Polski i Czech. Obecnie jest udostępniony dla turystów i stanowi popularną atrakcję turystyczną W Dolnym śląsku.
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wambierzycach
Bazylika Nawiedzenia Najświetszej Maryi Paqnny w Wambierzycach to jedno z najawżniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Jest to barkowy kościół z XVII wieku, który przyciąga pielgrzymów z całego kraju. W bazylice znajduje się obraz Matki Boskiej Wambierzyckiej , przed którym modlą się wierni i szukają pocieszenia oraz uzdrowienia. Bazylika jest też ważnym miejscem kultu religijnego i odbywają się w niej liczne uroczystości oraz pielgrzymki.
Zapora wodna w Zagórzu Śląskim
Zapora wodna zbudowana w latach 1911-1914 na Jeziorze Bystrzyckim stanowi zabytek techniki. Wymiary zapory to 44 m wysokości i 230 m długości. Powstały w ten sposób zbiornik gromadzi do 8 mln m³ wody. Jezioro ma ok. 3,3 km długości przy szerokości nie przekraczającej średnio 200 m (w najszerszym miejscu ok. 480 m). Jezioro Bystrzyckie to idealny kierunek na weekendowy wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody.
Koci Grzbiet
Koci Grzbiet (651 m n.p.m.) to szczyt leżący w Górach Sowich, na którego zboczu w 2011 roku powstała platforma widokowa (sama platforma znajduje się ok. 100 metrów poniżej wierzchołka). Wycieczka w to miejsce jest krótka i niewymagająca, dlatego idealnie nadaje się na rodzinny spacer, również z dzieckiem w wózku. Najkrótsza droga na punkt widokowy wiedzie spod parkingu zlokalizowanego tuż obok Leśnego Dworku w Bielawie.
Błędne Skały w Górach Sowich
Zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt, położony w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Przez Skalny Labirynt pełny głębokich szczelin, korytarzy, grzybów i blokowisk skalnych oraz intrygujących skał wiedzie fascynująca trasa turystyczna. Zwiedzanie tego miejsca zajmuje niecała godzinę, jednak na samo dojście do labiryntu potrzeba około 75 minut. Na samym szczycie jak i po drodze znajdują się stragany z jedzeniem lub pamiątkami.
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Rozległość całego zespołu (106 ha) i jego lokalizacja na szczytach pozwala zaliczyć srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. To wyjątkowa atrakcja i miejsce sprzyjające miłośnikom historii, przyrody, turystyki, sportu a oferta skierowana jest zarówno dla turystów indywidualnych jak i grup zorganizowanych, dorosłych i dzieci.
Zamek Książ
Zabytkowy zamek w kompleksie zamkowym, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Czas zwiedzania to około 90 minut. Budowla posiada ponad 400 pomieszczeń.
Jest to najbardziej ciesząca się zainteresowaniem atrakcja zlokalizowana niecałe 38km od Dzierżoniowa. Tajemnicą osnute są zwłaszcza podziemia Zamku Książ., które powstały dla Hitlera w czasie II wojny światowej. Podczas zwiedzania tych podziemi z głośników usłyszysz tragiczne historie więźniów, którzy własnymi rękami kuli korytarze, w nieludzkich warunkach.
W zamku znajduję się również idealne miejsce na spoczynek po zwiedzaniu – jest to kawiarnia o nazwie „Kasztanowy Taras”. Można tam przekąsić coś na słodko lub wypić kawę a w lato schłodzić sięzimnym piwem.